Przepowiadanie pogody

Do napisania tego tekstu, skłoniła mnie często zmieniająca się ostatnio pogoda. Na przełomie zimy i wiosny aura oferuje nam dość szeroki wachlarz swoich możliwości. Piękne, słoneczne choć wyraźnie chłodne dni, przeplatają się z tymi deszczowymi lub wietrznymi.Wiadomo "w marcu jak w garncu" czy "kwiecień - plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata"


Pogoda nie jest do końca przewidywalna, zawsze pozostaje cień wątpliwości co będzie jutro. Myślę że ta niepewność może być na co dzień utrapieniem, ale z drugiej strony to co nieodgadnione często nas fascynuje. Chcielibyśmy znać naszą przyszłość, poznać wprzód wydarzenia które dopiero nastąpią. Chyba dlatego tak chętnie słuchamy prognoz pogody. Podobno najskuteczniejszą metodą przewidywania pogody jest… założenie, że będzie podobna do tej z dnia poprzedniego. Możemy także skorzystać z ludowych przepowiedni. Większość takich sposobów przewidywania pogody to z oczywistych względów prognozy krótkoterminowe. Za pomocą pewnych lokalnych oznak możliwe jest prognozowanie pogody na najbliższe dni.
Poniżej przedstawię informacje, zebrane z różnych źródeł wiedzy, które mogą stać się przydatne przy samodzielnym prognozowaniu pogody. Należy jednak uświadomić sobie że  przewidywanie pogody na podstawie jednej lub dwóch oznak jest niewłaściwe gdyż obarczone jest zbyt dużym błędem. Zjawiska pogodowe są na tyle złożone, że takie działanie byłoby co najmniej pozbawione sensu. Należy uwzględnić chociażby temperaturę, siłę i kierunek wiatru, czy też zachodzące zjawiska atmosferyczne.

Nadejścia pogody słonecznej, bezdeszczowej i ciepłej możemy spodziewać się gdy temperatura powietrza spada na noc a niska wilgotność powietrza w ciągu dnia zaczyna zwiększać się nocą. Wiatr wiejący mocno w dzień, przed nadejściem nocy uspokaja się. Powstałe w czasie dnia białe, kłębiaste obłoki chmur przed wieczorem zaczynają zanikać. Niebo o świcie jest żółte, różowe lub złociste a w czasie dnia ma barwę ciemnoniebieską. Zachodzącemu Słońcu nie towarzyszą żadne obłoki na niebie, a gwiazdy obserwowane w późniejszych godzinach słabo migocą. Wieczorami i w ciągu nocy nad gruntem rozciąga się mgła a dym z komina unosi się prosto do góry.




Pogorszenia pogody i nadejścia deszczu spodziewać się można gdy zauważamy podnoszenie się temperatury powietrza przed nocą i utrzymywanie jej w ciągu nocy. Jest to dla nas ważna informacja szczególnie jeśli ostatnie dni były pogodne. O świcie barwa Słońca jest mocno czerwona lub wręcz purpurowa, natomiast zachodowi Słońca towarzyszą zagęszczające się chmury za które często się chowa. Przemieszczające się
z kierunków zachodnich, wysoko na niebie, chmury pierzaste w postaci długich, białych włókien zapowiadają najczęściej niepogodę. Niebo traci intensywny niebieski kolor i staję się białawe, jakby wyblakłe. Wiatr wzmaga się wieczorem. Gwiazdy dość mocno migocą co jest dowodem niespokojnego powietrza. Często wokół Księżyca lub Słońca pojawiające się kręgi (tzw. halo lub „lisia czapa”) oznajmiają nam nadejście deszczu w najbliższych dniach

Na zmieniającą się pogodę reagują w określony sposób organizmy żywe. Najlepiej prowadzić obserwacje różnych zwierząt – zarówno domowych jak i dzikich.
Pogodę deszczową zapowie nam koń który często parska, jest niespokojny, kładzie się na ziemi. Psy przed nadejściem słoty śpią zwinięte w kłębek, natomiast gdy układają się na grzbiecie zapowiada się ciepła pogoda. Choć ta zasada nie zawsze się sprawdza to możemy jednak odczuć bardziej natarczywe zachowanie much przed deszczem. Znana jest wszystkim reakcja jaskółek, które tuż przed nadejściem deszczu latają nisko nad ziemią. Pozostałe ptaki milkną i chowają się w gniazdach przed nadejściem burzy czy deszczu.

Na koniec, niejako w formie żartu przedstawię niezawodny sposób analizy pogody: Wystawiamy za okno duży kamień a następnie obserwujemy go. I tak:
  • Jeśli kamień jest suchy – pogoda jest ładna i słoneczna
  • Gdy kamień jest mokry – pogoda jest brzydka, deszczowa
  • Kamień stał się biały i zlał się z tłem – pada śnieg
  • Kamienia nie ma – bardzo silny wiatr

Wzbogaceni o taką wiedzę, możecie spróbować samodzielnie przepowiedzieć co przyniesie nam aura, do czego gorąco zachęcam.

Źródło:
Gunter D. Roth: Pogoda i klimat; Świat Książki; 1998
http://ranger.org.pl/pdf/pogoda.pdf
http://zagle.pogodynka.pl/index.php/poradnik-meteo/przewidywanie-pogody
https://www.ekologia.pl/srodowisko/specjalne/tajny-kod-natury-zapomniana-wiedza-meteorologiczna-naszych-przodkow,16177.html

Komentarze

Prześlij komentarz