Fotografia w poznawaniu zjawisk przyrody

Dziś chciałbym przedstawić Wam propozycję wykorzystania fotografii do utrwalenia pięknych i fascynujących zjawisk przyrodniczych. Obserwacja wzrostu roślin w okresie wiosny, przemieszczanie chmur lub ruch gwiazd na niebie, meteory, topnienie śniegu czy parowanie wody są tak krótkotrwałe lub przeciwnie - rozciągnięte w czasie, że stają się trudne do uchwycenia przez nasze zmysły.

Z pomocą przychodzi fotografia – technika obecnie bardzo rozwinięta i ogólnodostępna.

Niezbędny jest aparat fotograficzny (najlepiej tzw. lustrzanka) oraz statyw (lub coś co pozwoli unieruchomić aparat na czas wykonania zdjęć)

Fotografowanie z długim czasem naświetlania polega w dużym przybliżeniu na ustawieniu aparatu na statywie i użyciu kilkusekundowego lub kilkuminutowego czasu otwarcia migawki. Dzięki temu możemy uzyskać efekt rozmycia jak w przypadku płynącej wody lub ukazać tory ruchu gwiazd na niebie, lub zarejestrować błysk pioruna..





Time lapse

Z pewnością wielu z Was widziało już timelapsy głównie w programach przyrodniczych, gdzie pokazano  np. szybko poruszające się chmury. Technika taka polega na wykonaniu serii zwykłych zdjęć wybranych zjawisk w równych odstępach czasowych (np. co kilka sekund, minut, lub godzin). Uzyskane zdjęcia łączy się w płynną animacje w przyspieszonym tempie za pomocą darmowego programu pobranego z sieci (np. Photo Lapse, Time Lapse Tool czy Movavi).




Zamieszczone tu informacje nie są formą poradnika, a jedynie propozycją dla osób szukających ciekawych pomysłów.

Komentarze